Vše, co je nebo bude

Mizoram

16. December 2021

Edice vín s kresbou, ruční písmem a průvodním textem Jana Budaře

S vinařem Jiřím Uherkem pro vás chystáme edici výborného červeného vína s názvem MIZORAM. 

...

Mizoram

Z prachu vyšel a v prach se vrátil. Poryv existence. Věčná láska. Přebytek Země. Strach, ta připomínka smrti - nejčistšího bytí v každém z nás.

Mizoram je v sánskrtu Mistr. Snoubí v sobě dvě odrůdy červených vín - mužský NERONET a ženský MERLOT. Dvě tančící prasíly - vznik - zánik, nádech - výdech

Každý je mistrem, neboť povstává z popela... 

Zdraví a lásku a tanec a smích plnými doušky pro tebe, ty mladý blázne alchymisto! 

(text Jana Budaře k vínu Mizoram)

 ...

Jak jsem potkal Jiřího Uherka

Jiří Uherek je vinař z Dolních Bojanovic. Skvělý vinař! Má mnoho medailí na lahvích i na diplomech. Má jich tolik, že se mu na některé lahve už nevejdou a tak je na ně ani nelepí. Kromě toho, že je Jiří výborný a oceňovaný vinař, je také alchymista! Ano! On celé dny a měsíce a roky míchá ve svých francouzských barikových sudech všemožné odrůdy vín a čeká... A mok zraje a Jiří přechutnává a dál trpělivě čeká; potom k vínům citlivě promlouvá svým hlubokým hlasem (to když je ve sklepě sám) a poslouchá jejich kvasící odpovědi jako nadšený mladý chemik, který nepřestává žasnout nad zázraky vesmíru. 

      Já jsem si jistý, že se osobnost a charakter člověka vždy otiskne do všeho, co tvoří, ať už je to obraz, meruňková marmeláda, kulajda se zastřeným vejcem nebo červené víno a tak můžeme v obraze očima jíst malíře - toho snícího poetu, v marmeládě potkat babičku z Kubšic, v kulajdě kuchaře ze zámku Herálec a ve víně vinaře z Dolních Bojanovic. Ti lidé procházejí našimi těly a živí nás tím, co sami milují (anebo také nemilují) nejvíc. Proto cokoliv vložit do úst a nechat to projít vlastním tělem je vždy životní setkání. Tak jsem ve víně potkal Jiřího Uherka. 

Moc mě těší, že můj akvarel, ruční písmo i slova mého příběhu jsou součástí cesty jednoho alchymisty a že se zrodilo víno s názvem MIZORAM... 

Na zdraví! 

(26.12.21 - Ašrám, Jan Budař)


Zpět na Vše, co je nebo bude